Nuo pat Akmens amžiaus iki Egiptiečių, Romėnų laikų žmonės norėjo turėti gražią, lygią, beplaukę odą. Moterys nuolat įvairiais būdai bandė pašalinti nepageidaujamus plaukelius, o tie būdai neretai būdavo pavojingi sveikatai. Įvairūs plaukų šalinimo įrenginiai dažnai susidarydavo iš kriauklių, pemzos akmenų, peilių ašmenų, titnago skustuvų, buvo naudojamas net graikinių riešutų aliejus, kad sustabdytų plaukų augimą.

Šie šalinimo būdai buvo ne tik pavojingi sveikatai, tačiau taip pat ir neefektyvūs.

1800 metais gydytojai pradėjo labiau domėtis apie plaukų augimą bei įvairius būdus, kurie galėtų sustabdyti šį procesą. Būtent tada jie atrado, kad plaukai auga iš svogūnėlio - plauko folikulo šaknies. Buvo atrasta, kad pažeidus papilę plaukas nustoja augti.

1875 metais gydytojas Charles Michel išrado saugų plaukų šalinimo būdą - elektroepiliaciją, kuris sunaikina plauką visam laikui, jo tikslas buvo pašalinti įaugusius blakstienų plaukelius. Apie tai jis parašė mokslinį darbą, kurį pamatė dermatologas William Hardaway ir išbandęs šį šalinimo būdą su savo pacientais, vėliau jį pristatė savo kolegoms Amerikos Dermatologų Asociacijos susitikimo metu. Įvyko "sprogimas", apie šią inovatyvią plaukų šalinimo technologiją pradėjo kalbėti vis daugiau medikų, gydytojai sėkmingai pradėjo šalinti plaukelius savo pacientams, tad daktaro William Hardaway dėka elektroepiliacija labai plačiai paplito po visą žemyną, o vėliau - pasaulį.

1916 metais Paul N. Kree pasistengė, kad elektrolizė būtų pasiekiama didesniam kiekiui žmonių, kadangi jo mokymų ir marketingo dėka elektroepiliacija iš medicininės tapo kosmetine procedūra.

Elektroepiliacijos istorija

Kaip atliekama procedūra

Elektroepiliacija - tai plaukų šalinimo procedūra, kuri natrio hidroksido arba elektros impulso pagalba sunaikina plauko svogūnėlį, ko pasekoje plaukas nustoja augti. Jai atlikti naudojama plauko storio adatėlė, kurios įvedimas dažniausiai yra nejuntamas, kadangi ji yra įvedama šalia folikulo, tad oda nėra praduriama. Sunaikintas plaukas gražiai "išslysta" lauk be jokio pasipriešinimo, kuris būna jaučiamas paprasto rovimo metu.

Plauko folikulas yra sunaikinamas karščio pagalba, kurį sukelia elektros impulsas. Šis šalinimo metodas yra paplitęs labiausiai, kadangi jis yra greitas ir efektyvus.

Elektroepiliacijos rūšys

Termolizė

Galvaninis

Blend

Šis metodas buvo pati pirma elektroepiliacijos rūšis. Jos metu folikulas yra veikiamas tiesioginės natrio hidroksido srovės, kuri sukelia cheminę reakciją taip sunaikindama folikulą. Galvaninis šalinimo būdas trunka daugiau laiko, tad nėra toks populiarus.

Tai karščio ir natrio hidroksido srovės kombinacija, kuri pagreitina galvaninę cheminę reakciją. Šis metodas trunka šiek tiek ilgiau, negu termolizė, todėl yra naudojamas rečiau, dažniausiai sunkiau prieinamose kūno vietose.

Visos elektroepiliacijos rūšys yra efektyvios ir tinkamai naudojamos pašalina plaukus visam laikui.

Nuo kurios kūno vietos galima šalinti plaukus elektroepiliacijos pagalba?

Elektroepiliacijos procedūrą galima atlikti bet kurioje kūno vietoje. Nerekomenduojama šalinti nosies, bei ausų plaukus, šie plaukai mums yra reikalingi, jie atlieka apsauginę funkciją - nepraleidžia mikrobų į organizmą. Geriausia juos trumpinti tam skirtomis elektrinėmis mašinėlėmis.

Ar elektroepiliacija pašalina šviesius plaukus?

Taip, šiuo metodu pašalinti galima bet kokios spalvos plaukelius nuo bet kokios spalvos odos.

Ar procedūra yra skausminga?

Procedūra yra nemaloni, tačiau tikrai pakenčiama. Elektros impulsas yra labai greitas, vieną plaukelį pašalinti užtrunka nuo 1 iki 3 sekundžių, skausmas momentinis ir iš karto praeina. Kai kurie klientai visai nieko nejaučia, dirbame po 3-4 valandas, o su jautresniais asmenimis trumpiname vizitų laiką iki labiausiai komfortiško varianto. Norint maksimaliai sumažinti diskomfortą galima naudoti tepamus anestetikus.

Ar po procedūrų kurso reikia palaikomųjų procedūrų?

Ne, nereikia. Vienintelė išimtis - įvykus hormoniniams pokyčiams organizme, pastarieji "pažadina" miegančius folikulus, kurie iki šiol nebuvo aktyvūs ir plauko neaugino. Po pilno kurso elektroepiliacijos būdu pašalinti folikulai negali pradėti auginti plaukelių.

Ar yra šalutinis poveikis?

Laikantis odos priežiūros rekomendacijų po procedūros - šalutinių poveikių nebus.

Kokios procedūros kontraindikacijos?

Procedūros atlikti negalima jeigu Jums:

Stipri aknė (atliekant veido srityje);

Hepatitas;

Širdies ir kraujagyslių ligos;

Kraują skystinančių vaistų vartojimas;

Psichikos ligos;

Epilepsija;

Atliekama chemoterapija (pasveikus būtinas gydytojo sutikimas atlikti procedūrą);

Infekcinės ligos;

Individualus netoleravimas metalams ir jų lydiniams;

Polinkis į keloidinius randus;

Širdies stimuliatoriaus buvimas;

Venų varikozė (atliekant kojų srityje);

Maitinimas krūtimi (atliekant aureolių srityje);

Norint atlikti procedūrą ant apgamų arba nėštumo metu - reikalingas raštiškas gydytojo sutikimas.

Kiek laiko užtrunka viena procedūra?

Procedūros trukmė priklauso nuo šalinimo vietos, plaukelių kiekio bei tankumo.

Vieno vizito metu veido srityje įprastai trunkame nuo 15 minučių iki 1 valandos.

Vienoje pažastyje vidutiniška šalinimo trukmė nuo 40 minučių iki 4 valandų.

Kadangi šalinimas vyksta po vieną plaukelį didesnėse zonose, kaip kojos, rankos, bikini dirbame ploteliais, todėl trukmė priklauso nuo plaukelių tankumo ir prieš tai naudoto šalinimo būdo, bei Jūsų noro.

Kurso eigoje toje pačioje srityje kartojant šalinimą plaukelių kiekis mažėja, tad procedūros trukmė trumpėja atitinkamai.

Atliekant procedūrą pirmą kartą rekomenduojama atvykti į konsultaciją, kurios metu įvertinus situaciją individualiai galima įvardinti procedūros, bei kurso trukmę ir sudaryti šalinimo planą individualiai.

Ar efektas matosi iš karto?

Taip, dažniausiai jau po pirmos procedūros nuo 10% iki 40% plaukų šalinimo vietoje yra sunaikinami visam laikui, ypač tais atvejais, kai plaukeliai buvo skutami skustuku arba visai nešalinti jokiais būdais.

Po depiliacijos ar bet kokio rovimo (pešiojimo) pirmus 3 mėnesius reikia tikėtis didesnio plaukelių kiekio, o tik tada pagerėjimo, kadangi nustojus rauti trunka iki 3 mėnesių, kol visi plaukeliai pasiekia odos paviršių, kad galėtų būti sunaikinti, o jų tikrasis kiekis dažnai nustebina, kadangi nuolat pešiojant/depiliuojant vašku ar cukrumi realus plaukelių kiekis yra nežinomas. Tačiau tai laikina, po 3 mėnesių matysite, kad plaukeliai darosi plonesni, retesni, su kiekvienu vizitu laikas tarp susitikimų vis ilgės, o plaukelių augimo greitis taps lėtesnis, kiekis mažės, kol išnyks visam laikui.

Kiek reikia procedūrų norint pašalinti plaukus visam laikui?

Procedūrų kiekis priklauso nuo šalinimo srities, hormonų balanso, prieš tai naudoto šalinimo būdo, bei plaukų tankumo. Šalinimo trukmė vidutiniškai užtrunka nuo 8 iki 24 mėnesių lankantis reguliariai, tačiau kiek procedūrų reikės atlikti per šį laikotarpį - nematant situacijos atsakyti sunku, nes tai be galo individualu, todėl rekomenduojama atvykti konsultacijai, kurios metu įvertinama situacija individualiai ir nurodomas preliminarus šalinimo laikotarpis.

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti procedūrą?

Jeigu tai veido sritis - kas 1-3 savaites arba taip dažnai, kaip greitai gija oda. Prieš atliekant šalinimą toje pačioje vietoje oda turi būti visiškai pilnai sugijusi. Jeigu plotas yra didesnis, pavyzdžiui kojos - iš pradžių šalinti galima nors ir kiekvieną dieną, kol pašalinamas visas plotas. Vėliau, kai plaukeliai praretėja - tarpai tarp vizitų taip pat ilgėja. Jeigu vizitai reguliarūs - jau po 3-5 mėnesių lankytis reikės ne kas 2, o kas 4 savaites, vėliau kas 5-8, kol visai nebereikės.

Kuo skiriasi elektroepiliacija nuo lazerinės epiliacijos?

Dažnai šios dvi procedūros yra maišomos, nors jos yra labai skirtingos. 2007 metais FDA suteikė lazerinei epiliacijai "permanent hair reduction" statusą, o tai reiškia, kad po lazerinės epiliacijos kurso klientas turi tikėtis plaukelių kiekio sumažėjimo, lėtesnio augimo. Norint, kad efektas džiugintų nuolat - procedūras reikia kartoti periodiškai. Lazerinė epiliacija veikia per odos paviršių - specialisto paleistas impulsas keliauja per tamsaus plauko pigmentą folikulo link ir jį "užmigdo" tam tikram laikotarpiui. Norint, kad procedūra būtų efektyvi, būtina šviesios odos ir tamsių (pageidautina storų) plaukų kombinacija. Mažai kalbama apie lazerinės epiliacijos šalutinį poveikį - paradoksinę hipertrichozę (lazerio impulso sukeltą stimuliacija, dėl kurios plaukeliai pradeda storėti, jų kiekis didėja), kuri pasitaiko 0.6-10% atvejų, dažniausiai šalinant plaukelius hormoninėse srityse, todėl mano asmeninė rekomendacija nešalinti plaukelių veido srityje. Lazerinė epiliacija yra itin efektyvi dideliuose, nehormoniniuose kūno plotuose, jeigu kliento odos ir plaukų spalva atitinka reikalavimus.

Elektroepiliacijai FDA 2007 metais suteikė "permanent hair removal" statusą, o tai reiškia, kad po procedūrų kurso plaukeliai bus pašalinti visam gyvenimui. Elektroepiliacijos metu plaukeliai šalinami po vieną, todėl procedūra įprastai trunka ilgiau, negu lazerinės epiliacijos metu. Nei plaukelio, nei odos spalva efektyvumui įtakos neturi, o jos saugumas buvo ištirtas ir patvirtintas gydytojų bei mokslininkų per beveik 150 procedūros gyvavimo metų. Elektroepiliacija ypač efektyvi hormonų disbalanso sukeltam plaukuotumui, bei šalinant paradoksinės hipotrichozės sukeltus padarinius. Procedūros efektyvumas priklauso nuo elektrologo įgūdžių, tad būtina pasirinkti profesionalų specialistą.

Kaip teisingai prižiūrėti šalinimo vietą?

Apie odos priežiūrą prieš/po procedūros daugiau informacijos galite rasti paspaudus šią nuorodą:

Dažniausiai užduodami klausimai