Nuo pat Akmens amžiaus iki Egiptiečių ir Romėnų laikų žmonės siekė turėti gražią, lygią odą be plaukų. Moterys dažnai bandė įvairiais būdais pašalinti nepageidaujamus plaukelius, kurie neretai buvo pavojingi sveikatai. Naudojami įrankiai apėmė kriaukles, pemzos akmenis, peilius, titnago skustuvus, netgi graikinių riešutų aliejų, siekiant sustabdyti plaukų augimą.

Šie šalinimo metodai ne tik buvo pavojingi sveikatai, bet ir nedaug efektyvūs.

Nuo 1800 metų gydytojai pradėjo intensyviau tyrinėti plaukų augimo procesą ir įvairius būdus, kaip jį sustabdyti. Buvo atrasta, kad plaukai auga iš svogūnėlio, plauko folikulo šaknies. Taip pat buvo pastebėta, kad sunaikinus kamienines ląsteles ir pažeidus papilę, plaukas nustoja augti.

1875 metais gydytojas Charles Michel išrado saugų būdą šalinti plaukus – elektroepiliaciją, skirtą pašalinti įaugusius blakstienų plaukelius. Jo metodas buvo aprašytas moksliniame darbe, kurį pastebėjo dermatologas William Hardaway. Išbandęs šį metodą su savo pacientais, jis pristatė jį Amerikos Dermatologų Asociacijos susirinkime. Įvyko prasiveržimas, ir ši inovatyvi technologija pradėjo dominti vis daugiau medikų. Dėl dr. William Hardaway pastangų elektroepiliacija tapo plačiai naudojama ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje.

1916 metais Paul N. Kree siekė, kad elektrolizė taptų prieinama platesniam žmonių ratui. Dėl jo mokymų ir marketingo pastangų elektroepiliacija iš medicininės tapo kosmetologine procedūra.

Elektroepiliacijos istorija

Kaip atliekama procedūra

Elektroepiliacija - tai plaukų šalinimo procedūra, kuri natrio hidroksido arba elektros impulso pagalba sunaikina plauko svogūnėlį, ko pasekoje plaukas nustoja augti. Jai atlikti naudojama plauko storio adatėlė, kurios įvedimas dažniausiai yra nejuntamas, kadangi ji yra įvedama šalia folikulo, tad oda nėra praduriama. Sunaikintas plaukas gražiai "išslysta" lauk be jokio pasipriešinimo, kuris būna jaučiamas paprasto rovimo metu.

Šis metodas buvo pati pirma elektroepiliacijos rūšis. Jos metu folikulas yra veikiamas tiesioginės natrio hidroksido srovės, kuri sukelia cheminę reakciją, sunaikindama folikulą. Galvaninis šalinimo būdas yra ypač efektyvus, tačiau trunka daugiau laiko, todėl nėra toks populiarus.

Elektroepiliacijos rūšys

Galvaninis

Termolizė

Blend

Plauko folikulas yra sunaikinamas elektros impulsų sukeliamu karščiu. Šis šalinimo metodas yra labiausiai paplitęs dėl savo greitumo.

Tai yra karščio ir natrio hidroksido srovės kombinacija, kuri pagreitina galvaninę cheminę reakciją. Šis metodas trunka šiek tiek ilgiau nei termolizė, todėl yra naudojamas rečiau, dažniausiai sunkiai pasiekiamose kūno vietose.

Visos elektroepiliacijos rūšys yra efektyvios ir tinkamai naudojamos gali pašalinti plaukelius visam laikui.

Nuo kurios kūno vietos galima šalinti plaukus elektroepiliacijos pagalba?

Elektroepiliacijos procedūrą galima atlikti bet kurioje kūno vietoje. Nerekomenduojama šalinti plaukų iš nosies ir ausų, nes šie plaukai yra būtini ir atlieka apsauginę funkciją, neleisdami mikrobams patekti į organizmą. Geriausia juos trumpinti specialiomis elektrinėmis mašinėlėmis.

Ar elektroepiliacija pašalina šviesius plaukus?

Taip, šiuo metodu galima pašalinti bet kokios spalvos plaukelius nuo bet kokios spalvos odos.

Ar procedūra yra skausminga?

Procedūra yra nemaloni, tačiau tikrai pakenčiama. Elektros impulsas yra labai greitas – vieną plaukelį įprastai pašalinti užtrunka nuo 1 iki 3 sekundžių, o skausmas yra momentinis ir iš karto praeina. Kai kurie klientai visai nieko nejaučia, o su jautresniais asmenimis sutrumpiname vizitų laiką iki labiausiai komfortiško varianto.

Ar po procedūrų kurso reikia palaikomųjų procedūrų?

Ne, nereikia. Vienintelė išimtis yra hormoniniai pokyčiai organizme, kurie gali „pažadinti“ miegančius folikulus, kurie iki šiol nebuvo aktyvūs ir plaukų neaugino. Po pilno elektroepiliacijos kurso sunaikinti folikulai negali pradėti vėl auginti plaukelių.

Ar yra šalutinis poveikis?

Laikantis odos priežiūros rekomendacijų po procedūros - šalutinių poveikių nebus.

Kokios procedūros kontraindikacijos?

Procedūros atlikti negalima jeigu Jums:

Stipri aknė (atliekant veido srityje);

Hepatitas;

Širdies ir kraujagyslių ligos;

Kraują skystinančių vaistų vartojimas;

Psichikos ligos;

Epilepsija;

Atliekama chemoterapija (pasveikus būtinas gydytojo sutikimas atlikti procedūrą);

Infekcinės ligos;

Individualus netoleravimas metalams ir jų lydiniams;

Polinkis į keloidinius randus;

Širdies stimuliatoriaus buvimas;

Venų varikozė (atliekant kojų srityje);

Maitinimas krūtimi (atliekant aureolių srityje);

Norint atlikti procedūrą ant apgamų arba nėštumo metu - reikalingas raštiškas gydytojo sutikimas.

Kiek laiko užtrunka viena procedūra?

Procedūros trukmė priklauso nuo šalinimo vietos, plaukelių kiekio ir tankumo.

Veido srityje vieno vizito metu procedūra įprastai trunka nuo 15 minučių iki 1 valandos.

Pažastyse vidutiniškai procedūra gali užtrukti nuo 40 minučių iki 4 valandų.

Didesnėse zonose, tokiose kaip kojos, rankos, nugara, bikini, šalinimas vyksta ploteliais, todėl trukmė priklauso nuo plaukelių tankumo, prieš tai naudoto šalinimo būdo ir Jūsų pageidavimų.

Kartojant procedūrą toje pačioje srityje, plaukelių kiekis mažėja, todėl procedūros trukmė trumpėja proporcingai.

Atliekant procedūrą pirmą kartą ZAP studijoje, būtina pradėti nuo konsultacijos. Jos metu įvertiname situaciją individualiai ir sudarome procedūros kurso planą. Taip pat nurodome vizito bei kurso trukmę, atsižvelgdami į kliento poreikius ir pageidavimus.

Ar efektas matosi iš karto?

Taip, dažniausiai jau po pirmos procedūros nuo 10% iki 40% plaukų šalinimo vietoje yra sunaikinami visam laikui, ypač tais atvejais, kai plaukeliai buvo skutami skustuku arba visai nešalinti jokiais būdais

Po depiliacijos ar bet kokio rovimo (pešiojimo) pirmus 3 mėnesius reikia tikėtis didesnio plaukelių kiekio, nes nustojus rauti trunka iki 3 mėnesių, kol visi plaukeliai pasiekia odos paviršių ir gali būti sunaikinti. Jų tikrasis kiekis dažnai nustebina, nes nuolat pešiojant ar depiliuojant vašku ar cukrumi tikrasis plaukelių kiekis yra nežinomas. Tačiau tai laikina; jau po 6 mėnesių reguliarių vizitų pastebėsite, kad plaukeliai tampa kur kas plonesni, retesni. Plaukelių augimo greitis taps lėtesnis, o jų kiekis mažės, kol galiausiai išnyks visam laikui.

Kiek reikia procedūrų norint pašalinti plaukus visam laikui?

Procedūrų kiekis priklauso nuo šalinimo srities, hormonų balanso, prieš tai naudoto šalinimo būdo bei plaukų tankumo. Šalinimo trukmė vidutiniškai užtrunka nuo 8 iki 24 mėnesių lankantis reguliariai. Tačiau kiek procedūrų reikės atlikti per šį laikotarpį - tai labai individualu, todėl rekomenduojama atvykti į konsultaciją, kurios metu įvertinama situacija individualiai ir nurodomas preliminarus šalinimo laikotarpis.

Norint pasiekti sąlyginai greitų rezultatų, būtina laikytis kurso plano, kurį jums sudarė elektrologas. Labai svarbu reguliariai lankytis procedūrose. Kai plaukeliai praretėja ir atauga lėčiau, elektrologas koreguos jūsų planą, o vizitai taps retesni ir trumpesni. Jei pradėjus kursą lankotės tik kartą per mėnesį, kai rekomenduojama atvykti du kartus per savaitę, reikėtų tikėtis, kad kursas truks keturis kartus ilgiau nei lankantis reguliariai.

Iš anksto įvardinti, kiek procedūrų reikės konkrečiam klientui, yra neįmanoma, nes tai priklauso nuo kelių veiksnių. Pavyzdžiui, jei klientas atvyksta į procedūrą po neseniai atlikto pešiojimo ar depiliacijos, odos paviršiuje matysime tik 10-30% ataugusių plaukų. Tokiu atveju nematome, kiek aktyvių folikulų yra odos viduje, nes išrautas plaukelis regeneruoja vidutiniškai tris mėnesius. Tad pradėjus elektroepiliacijos kursą po pešiojimo ar depiliacijos, pirmus tris mėnesius reikėtų tikėtis pablogėjimo ir plaukų tankėjimo, nes nustojus rauti, tiek laiko trunka, kol visi aktyvūs plaukai pasiekia odos paviršių. Kai kurios klientės būna šokiruotos, kai pamato, kiek plaukelių iš tiesų turi, padėjus pincetą į šalį, nes dažnu atveju mano, kad pešioja vieną ir tą patį plaukelį kas keletą dienų, kai iš tiesų toje pačioje vietoje auga keli aktyvūs folikulai.


Jei plaukai buvo tik skutami/kerpami, pirmo vizito metu odos paviršiuje klientas turi apie 70% plaukelių, todėl rezultatas matosi greičiau ir tokio plaukelių kiekio pagausėjimo kaip po rovimo nebūna.

Nešalinant plaukų jokiais būdais, odos paviršiuje matome apie 90% plaukelių, nes jie auga skirtingomis fazėmis. tokiais atvejais elektroepiliacijos efektas matosi greičiausiai.

Procedūrų kiekis yra individualus ir negali būti lyginamas net ir panašaus plaukuotumo atvejais, nes ne visų galimybės yra vienodos. Vienas žmogus gali procedūrai skirti dvi valandas, o kitas tik 30 minučių. Pastaruoju atveju prireiks keturis kartus daugiau procedūrų nei pirmuoju atveju norint pašalinti tokio pat dydžio plotą.
Abiem atvejais, lankantis reguliariai klientas pasieks rezultatą per panašų laiko tarpą, tačiau antrajam klientui reikės dažniau matytis su elektrologu, todėl ir procedūrų kiekis bus didesnis. Įprastai kursas trunka nuo 10 iki 24 mėnesių, lankantis reguliariai (priklauso nuo šalinimo vietos, ploto, plaukų tankumo, storio ir hormonų balanso). Jei vizitai nereguliarūs, rezultatą pasiekti tikrai galima, tačiau atkreipkite dėmesį, kad kursas truks ilgiau.

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti procedūrą?

Jeigu tai veido sritis, procedūrą rekomenduojama atlikti kas 1-3 savaites arba taip dažnai, kaip greitai gija oda po ankstesnio šalinimo (kai kuriais atvejais gali tekti apsilankyti 2 ar daugiau kartų per savaitę). Prieš atliekant šalinimą toje pačioje vietoje, oda turi būti visiškai sugijusi. Jeigu šalinama didesnė sritis, pvz., kojos, galima šalinti net kiekvieną dieną, kol pašalinamas visas plotas. Vėliau, kai plaukelių kiekis sumažėja, tarpai tarp vizitų taip pat ilgėja. Jeigu vizitai vyksta reguliariai, po 5-7 mėnesių klientai lankosi ne kas 2, o kas 4 savaites, vėliau kas 4-8 savaites, kol galiausiai plaukeliai išnyksta visam laikui.

Kuo skiriasi elektroepiliacija nuo lazerinės epiliacijos?

Lazerinė epiliacija ir elektroepiliacija yra dvi skirtingos procedūros, nors dažnai jų savybės gali būti painiojamos. 2007 metais FDA suteikė lazerinei epiliacijai "permanent hair reduction" statusą, o tai reiškia, kad po lazerinės epiliacijos kurso galima tikėtis plaukelių kiekio sumažėjimo ir lėtesnio jų augimo. Norint išlaikyti rezultatus, reikia reguliariai kartoti procedūras. Lazerinė epiliacija veikia per odos paviršių: specialisto paleistas impulsas keliauja per tamsaus plauko pigmentą folikulo link ir jį "užmigdo" tam tikram laikotarpiui. Efektyvumui būtina, kad kliento oda būtų šviesi, o plaukai tamsūs, tankūs ir stori. Svarbu žinoti apie potencialų šalutinį poveikį, tokį kaip paradoksinę hipertrichozę, kai lazerio impulsas gali skatinti plaukų storėjimą ir padidinti jų kiekį, ypač hormoninėse srityse. Todėl rekomenduojame - vengti lazerinės epiliacijos veido srityje.
Lazerinė epiliacija yra itin efektyvi dideliuose, nehormoniniuose kūno plotuose, jeigu kliento odos ir plaukų spalva atitinka reikalavimus.

Elektroepiliacijai FDA 2007 metais suteikė "permanent hair removal" statusą, nurodydama, kad po procedūrų kurso plaukeliai bus pašalinti visam gyvenimui. Ši procedūra yra efektyvi neatsižvelgiant į plaukų ar odos spalvą. Ši procedūra buvo išsamiai ištirta bei patvirtinta gydytojų ir mokslininkų per beveik 150 egzistavimo metų. Elektroepiliacija ypač efektyvi hormonų disbalanso sukeltam plaukuotumui suvaldyti ir gali būti naudojama šalinant paradoksinės hipertrichozės sukeltas plaukuotumo problemas. Svarbu pasirinkti kvalifikuotą specialistą, nes procedūros efektyvumas priklauso nuo elektrologo įgūdžių.

Kaip teisingai prižiūrėti šalinimo vietą?

Apie odos priežiūrą prieš ar po procedūros daugiau informacijos galite rasti paspaudę šią nuorodą:

Dažniausiai užduodami klausimai